Елга Дренска дари картината си "Грънчарската махала" на Музея на занаятите в Троян

ХГ „Серякова къща” бе гостоприемен домакин на събитие, с особена символика и духовен смисъл. Поводът бе изложбата на Елга Дренска. Визитната картичка  на Елга е  любовта й, голямата отговорност към родовата памет, силната й връзка с корените

Десислава Вутова в своето представяне на художничката каза:
“В докосването до семейната история на първо място бих откроила баба Елка. Дъщеря на Христо Иконописов, баба Елка водела своята внучка Елга в троянската черква и заставали пред големите олтарни икони на дядо Пенчо. Към тях ще добавим и споменът за дядото на Елга Дренска, който е представител на друг голям троянски род - свещеноиконом Христо Дренски (1876-1954 г.). Председател на Църковното настоятелство при храм „Св. Параскева”, инициатор за създаването на църковния хор.  Учител, свещеник, общественик: негов принос е откриването на клон на дружество на „Червен кръст”, на което той е по-късно касиер-секретар; председател на Комитета по прехраната през Първата световна война; основател и ръководител на православното християнско братство към храма; почетен член на БЧК, носител на орден „За граждански заслуги” и „За насърчение към човеколюбие”. Ктитор, заедно със съпругата си Елка – подаряват стенописа „Св. Кирил” в църквата „Св. Параскева” в Троян.  Не е чудно, че неговите качества се предават на децата му, сред които е бащата на Елга Дренска – Христо. Железарската му работилница станала рождено място на машиностроенето в Троян. Безкрайно честен, праволинеен, последователен… Често приятелите му казвали „Христо е толкова принципен, че ако влезе в партията, ние всички трябва да излезем.” Към всички тези хора Елга Дренска остава винаги вярна и благодарна. Нейна е книжката „Троянският машиностроител”, едно много ценно изследване със спомени и факти за баща й, от които аз ще си позволя да цитирам само един: „Написването на тази книжка е предизвикано от няколко обстоятелства. На първо място голямата ми любов и преклонение към баща ми Христо Дренски…” “
Видео
от изложбата

Елга Дренска всъщност е потомка на двама иконописци. Пра-пра внучка е на Пенчо х. Найденов и правнучка на Христо Пенчев Иконописов, който помага на своя баща в работата му, познаваме го и като учител и певец при троянската църква. Пенчо х. Найденов е първият и най-добър троянски зограф, оставил впечатляващо иконописно наследство. Ако трябва да откроим най-значимото му дело за 50-те му години работа като зограф, безспорно ще посочим изписването на кулата-камбанария в двора на Троянския манастир през 1865 г. На портрета, който Елга рисува, използвайки образа му от единствената запазена фамилна снимка, дядо Пенчо държи в лявата си ръка малка икона, в дясната - четка, а фонът е кулата – камбанария на Троянския манастир.
През 2016 г. се навършват 130 г. от смъртта на първия троянски зограф Пенчо х. Найденов. Само преди няколко месеца младият троянски богослов Войден Божков откри приписка в Октоих (Осмогласник), издаден през 1876 г., където е записано: „Пенчо Найденов Попски почина на 30 юлий 1886г, каза Десислава. По стар стил този ден е 11 август. Без да е търсена такава връзка от организаторите на събитието, изложбата се открива в навечерието на тази бележита годишнина.
Елга Дренска е прецизна към детайлите, съхранила възрожденско разбиране за багри и колорит, внимателна към съчетаването на цветовете, автор със свой стил, също като своя прадядо Пенчо. При нея особеното е ,че има завършено инженерно образование. Рисувала е в школата на Владимир Димитров- майстора .

Както дядо й  е дарявал така и тя е един от   дарителите на Музея. Вчера дари Грамота връчена на дядо й, свещеноиконом Христо Дренски, лично от цар Борис III, който представлява удостояване с почетен знак "ЗА НАСЪРЧЕНИЕ КЪМ ЧЕЛОВЕКОЛЮБИЕ" и  нейнат картини “Грънчарската махала” (2016) и "Натюрморт" (2006 г). Последното бе изненада  и подарък  за Музея и за троянци. Тя бе много развълнувана и благодари за отделеното внимание към творчеството й.  Бяха дошли много троянци и гости на града за да уважат Юбилея на майсторката на четката Елга Дренска . И както се  каза, че тя е и ще остане като класик в изобразителното изкуство. Преди откриването на изложбата изгледохме филма за  бележитата троянка в Информационно -културния център. Поздравена бе от г-жа Поля  Димова - зам.кмет в Община Троян и г-жа Михайлова.
+
Руслана Попсавова
ТроянЪт - Днес и Утре
http://troyanat.blogspot.bg/



ДА ПОДКРЕПИМ СЪС SMS НА НОМЕР 2216 с първа дума ПИРИН и текст 1. ГЛАСУВАНЕТО Е ЗАПОЧНАЛО ОТ ВЧЕРА 05. 08 2016 г spodelime.com

Коментари